אודות עופרה חזה

עפרה חזה (19.11.1957- 23.2.2000) היתה זמרת ישראלית בינלאומית שפעלה בז'אנרים הפופ, נשמה, אתני וזמר עברי. שיא הפופולריות שלה נרשם בשנות ה-80 של המאה הקודמת. מעבר להיותה זמרת מצליחה, הפכה עופרה חזה לסמל לאומי ולמושא הערצה של קהילות רבות שראו בה דוגמה לישראליות המושלמת. במהלך הקריירה העניפה שלה הוציאה עפרה חזה קרוב ל-30 אלבומי אולפן, (חלקם באנגלית), פרצה גם לתודעה הבינלאומית וכבשה קהלים רבים מעבר לים. 

עפרה חזה נולדה בשכונת התקווה בתל אביב, וכבר בהיותה בבית ספר יסודי שובצה לתפקיד הסולנית במקהלת בית הספר. כשמלאו לה 12 התקבלה עפרה חזה ל"סדנה" של בצלאל אלוני, מרכז קהילתי-תרבותי בשכונת התקווה. עופרה חזה כבשה את לב הקהל, ב-1973 כאשר שירה "געגועים", שהוקלט במסגרת הופעות של "הסדנה" בפני חיילים בסיני, שודר ברדיו והגיע לראשות המצעדים. כעבור שנה החליטה חזה לממש את פוטנציאל השירה שלה ביחד עם אלוני, החלה ללמוד פיתוח קול ותנועה, והמשיכה להופיע ברחבי הארץ. ב-1975 חתמה על חוזה ל-5 שנים עם המפיק האגדי אברהם דשא פשנל.

קריירת הסולו של עפרה חזה החלה עם שחרורה מצה"ל. ב-1979 לוהקה לסרטו של אסי דיין "שלאגר" בו ביצעה את שירה הידוע "שיר הפרחה". השיר הפך ללהיט אדיר וסלל את המשך דרכה ללב הקהל. בהמשך כיכבה בסרט "נערת הפרברים", אך ויתרה בסופו של דבר על קריירת המשחק. ב-1980 יצא אלבום הבכורה של עפרה חזה "על אהבות שלנו", שכלל להיטים רבים שלה שהוקלטו במסגרות קודמות כגון, "פלאש גורדון", "שיר אהבה לחייל", "הגשם" ועוד. עד מהרה הגיע האלבום למעמד של זהב, וחזה זכתה בתואר "זמרת השנה".

במהלך שנות ה-80 הוציאה חזה אלבומים מצליחים נוספים, "בוא נדבר" (1981), "פיתויים" (1982) ועוד, וזכתה במקום השני בתחרות האירוויזיון עם השיר "חי". מייד אחר כך הוציאה אלבומים נוספים בעברית, וב-1984 פרצה לחו"ל עם האלבום "גאלבי", ששיריו הוקלטו בתימנית ובעברית. האלבום זכה להצלחה מסחררת באנגליה וסלל את המשך דרכה הבינלאומית. מאז המשיכה להקליט בעברית ובאנגלית ואלבומיה זכו להצלחה גדולה בארץ ובחו"ל. ב-1990 זכתה חזה בתואר "הזמרת הישראלית הנמכרת ביותר בכל הזמנים" וב-1993 היתה גם מועמדת לגראמי.

אלבומה האחרון של עפרה חזה יצא ב-1997 ונשא את שמה באנגלית. באותה שנה התחתנה עם דורון אשכנזי. בתחילת 2000 הובהלה חזה לבי"ח תל השומר במצב קשה, ונפטרה כעבור שבועיים מסיבוכים של מחלת האיידס. 

(צילום: יח"צ)

עופרה חזה

שירים